Dear customers, we would like to remind you that Client center will be closed on Friday 29th September.

YOU CAN LIVE A GOOD-QUALITY LIFE ONLY ONCE

We believe that we all strive for a well-lived life. Each of us reaches this goal in a different way, yet we all have something in common. And that is how we live with our loved ones. These are the real foundations of a well-lived life upon which we build our world for you.

Bydlení v Praze
Nad Přehradou - Hostivař
more
Prosek Park
more
Malý háj - Štěrboholy
more
Britská čtvrť - Stodůlky
more

View on map

WHY TO PURCHASE A NEW HOUSING FROM FINEP?

Look at our model apartments and houses

Look at our model apartments and houses

Do you want to get inspired for furnishing your new home? Would you like to see what the housing from FINEP might look like? Come to see some of our model apartments or houses.

We will help you to design your interior

We will help you to design your interior

We understand that the true work does not end with a purchase of new apartment, yet it rather starts. That is the reason we provide you with a unique service of our Housing Advisor who will help you to plan, design as well as implement you new housing.

How to purchase an apartment from Finep

How to purchase an apartment from Finep

We understand better than anyone else that purchasing an apartment is not only about signing a purchase contract. You, however, do not need to worry about anything with us. We will give you a helping hand anytime - even where you would not expect it.

We will introduce you to financing options

We will introduce you to financing options

Are you not familiar with the constantly growing offer of financial products? Does it seem complicated to choose the most suitable product for you? Get a free advice from our financial advisors.

WE WILL HELP YOU TO CHOOSE AN APARTMENT

Do you need help? Contact us, we are here for you.

WHAT IS NEW ABOUT US?

New family houses in our offer

New family houses in our offer

We have expanded our offer of new modern row houses in the Malý Háj residential locality. Newly we offer another row of 9 family houses with the 3+kitchenette or 4+kitchenette layouts and useful floor area from 122 to 150 m2.

We have opened a new park in Harfa

We have opened a new park in Harfa

On Thursday 11 May 2017 we, jointly with administration of the Prague 9 city district, have opened and handed over the new Podkovářská city park in our Harfa Park residential project.

OUR VALUES

We are a purely Czech company with responsible and ethical approach to clients. Tens of thousands of satisfied clients of our real estate agency have experienced the quality of our services, professionalism and willingness. As a market leader in Prague, we provide our clients with innovative and modern real estate services. Thousands of new apartments sold; a number of prestigious awards and the widest range of services in the market.

Everything we do, we do in order to give them good quality of services and a quality product at a fair price.

You can rely on us. We keep our word. We adhere to laws. A handshake is more than a contract for us.

FINEP
LIVE IN A PLACE YOU LIKE.

Dobrý den,

Je to již měsíc, co jsme se nastěhovali do nového bytu od FINEPu. Jsme s novým bydlením velice spokojeni a chtěli bychom Vám všem tímto ještě jednou poděkovat za Váš vynikající přístup a pomoc při realizaci tohoto našeho „snu“. Během uplynulých 2 let, od prvního setkání až do podpisu finálních smluv a předání bytu, bylo pro nás každé setkání s Vámi velmi příjemné a konstruktivní. Opravdu skvělá a profesionální práce.

Petr a Petra P.

Vážená paní ředitelko,

Dovolte mi, abych jako klient Finep vyjádřila touto cestou poděkování za skvělou spolupráci s panem Studihradem. Od zahájení projektu Stodůlky, Britská čtvrť IV, kde jsem si vybrala byt, mi vycházel všestranně vstříc, byl vždy k dispozici a snažil se bezodkladně řešit všechny požadavky, které aktuálně nastávaly. Stejně spokojená jsem byla i s přístupem pana Kurze v oblasti realizace klientských změn. Velice si toho cením, můžete být právem hrdá na to, že takové profesionály v týmu Finep máte. Vím sama nejlíp, že negativní hodnocení se vždycky na pravá místa dostanou, na rozdíl od těch pozitivních, která jsou brána za samozřejmá. Práce, kterou odvádějí Vaši zaměstnanci samozřejmá není, je to nadstandard, který přispívá k dobrému jménu Vaší společnosti.

Dagmar Š.

Dobrý den!

Včera jsem byl na ukázce bytu a byl jsem spokojen. Jednak se samotnou stavbou, ale musím pochválit Vaše spolupracovníky. Pan Blažek se nám včera ochotně věnoval, dobrá komunikace byla před časem i s paní Kroupovou.

Nejvíc slov chvály mám na Petru Žáčkovou. Od samého začátku perfektní jednání. Je velice znalá věci a orientuje se v problému. Já vím, že se tím živí. Ale kolikrát člověk narazí na neochotu. Když už jsem si mohl něco vybrat, tak protože v kupování bytů nejsem zkušený, vždy poradila k mé spokojenosti. I proto jsem koupil, nebo kupuji druhý byt zase přes paní Petru. Člověk jí zavolá mimo pracovní dobu, neb mám také práci a jsem občas zaneprázdněn a nikdy mě neodmítla a ochotně poradila.

Milan D.

Dobrý den,

Rád bych touto cestou poděkoval Vašim třem kolegům - jmenovitě:

panu Horkému, panu Kurzovi a panu Ing. Šimandlovi, za opravdu perfektní pro-klientský přístup k zákazníkovi. Při jednání s Vaší společností nemám pocit, že jednám se společností, ale s přímým vlastníkem, kterému opravdu záleží na tom, aby byl zákazník spokojený. Od Vaší společnosti jsem již zakoupil dva byly a nyní si budu pronajímat tři komerční prostory. Určitě i do budoucna počítám, že opět přikoupím další nemovitosti jako investici.

Petr Š.