Infolinka zdarma 800 500 506 Po-Ne 9-19h.

Popis lokality Britská čtvrť v pražských Stodůlkách

Přečtěte si více

... mapa ...

Britská čtvrť - tam, kde to máte rádi

NÁMĚSTÍ | CITY WEST | PARK | CYKLOSTEZKY | TIPY V BLÍZKÉM OKOLÍ | HISTORIE STODŮLEK

Západní Město lze lokalizovat územím Prahy 13, resp. čtvrtí pražských Stodůlek. Jedná se o území bývalé zemědělské krajiny, které je obklopeno malými obcemi a především spoustou zeleně v podobě luk a strání. Inspiraci pro vybudování Západního Města jsme čerpali v zahraničí, kde je běžné, že se zcela přirozeným způsobem prolíná život místních obyvatel (rezidentů) se životem lidí, kteří do dané lokality dojíždějí za prací. Tento princip umožňuje celodenní aktivní využití lokality jak pro práci, tak rekreaci.

Jde o novou čtvrť, ve které naleznete jak kancelářské budovy City West, tak byty v obytných domech Britské čtvrti. To vše je již nyní doplněno komerčními prostory, díky nimž mají návštěvníci i obyvatelé zajištěny potřebné služby. V Západním Městě vzniká zelení lemované centrální náměstí, které bude spolu s centrálním parkem jedinečným místem pro setkávání s rodinou, přáteli či obchodními partnery. Unikátnost a architektonickou výjimečnost Západního Města zdůrazňuje dominanta administrativní části City West, kterou je desetipodlažní objekt ve tvaru diamantu.

Západní Město je výborně dostupnou lokalitou. Vymezují ji známé dopravní tepny Jeremiášova a Rozvadovská spojka, která navazuje na Pražský okruh a plzeňskou dálnici D5. Výborně dostupné je také letiště Ruzyně a centrum Prahy, a to i díky vlastní stanici metra trasy "B", která je umístěna přímo na náměstí. 5 minut chůze je také známé nákupní centrum Zličín s obchody jako je Tesco, IKEA, A3 sport, Takko Fashion, Datart a další.

Centrální náměstí

Centrální náměstíIntegrujícím místem plnícím funkci zábavy, služeb a občanské vybavenosti obecně je v každém ideálním městě náměstí. Proto i zde vzniklo centrální náměstí, které plynule navazuje na nově vznikající centrální park. Rozloha obou ploch určených pro místní obyvatele se přitom bude blížit rozloze Václavského náměstí. Park i náměstí se postupně stávají ideálním místem pro setkání s přáteli, rodinou, ale také například s obchodními partnery.

City West

V moderním administrativním centru City West je kladen velký důraz na zeleň. V atriích budov jsou osazeny popínavé rostliny, které kromě estetiky přispívají k vytvoření příjemného mikroklimatu. Součástí administrativních budov jsou střešní zahrady. Uvnitř vnitrobloků se nacházejí nejrůznější vodní plochy a celá řada odpočinkových zón.

 

Centrální park

Hřiště v Britské čtvrti Představte si místo plné zeleně, slunce a krásných udržovaných trávníků. Přestavte si oázu, kde zapomenete na čas, stres i starosti všedních dní. Kam budete moci bez obav poslat své děti, protože zde nebudou jezdit žádná auta. Místo kde si budete moci jen tak lehnout na deku a prospat se ve stínu stromů, přečíst si v klidu své oblíbené noviny nebo si naopak pořádně zasportovat. V rámci celkové výstavby Západního města pak bude vysázeno několik desítek tisíc metrů čtverečních zeleně, tisíce dřevin a vzrostlých stromů.

To vše a mnohem více vám poskytne centrální park, který vzniká v rámci projektu Západní Město. Jeho filosofií je poskytnout svým návštěvníkům dostatek ploch vhodných nejen k odpočinku, ale také ke sportovním aktivitám. Postupně je zde tvořena celá řada nejrůznějších hřišť určených pro děti různých věkových skupin, ale i pro dospělé. Ti si zde díky tomu budou moci zahrát volejbal, basketbal, fotbal nebo tenis. Vznikne zde i hřiště na petanque. Všechna hřiště budou ve večerních hodinách osvětlena, což ještě více umocní bezpečnost celého místa, ale rovněž prodlouží jejich denní využitelnost. Park pamatuje i na úplně nejmenší obyvatele. Právě pro ně zde vzniknou pískoviště, prolézačky, houpačky a řada dalších atrakcích a zařadí se k těm stávajícím, které vznikly v rámci předchozích etap výstavby. Příznivci bruslení jistě přivítají zcela novou in-line dráhu, která povede celým parkem.

Centrální park se bude nacházet na mírně svažitém pozemku, který poskytne neopakovatelné výhledy na celé náměstí a jižní stranu nové čtvrti. Všechny trávníky budou volně přístupné a udržované, aby se na nich dalo sedět. V místě, kde bude park plynule navazovat na centrální náměstí, se bude nacházet schodiště porostlé vzrostlou zelení s kaskádovitými prvky. V parku vznikne mimo jiné také malebné jezírko.

Napojení na cyklostezky

Nové náměstí bude ve své západní části napojeno na stávající cyklistickou trasu, která je vedena v západním směru od stanice metra ve směru Chaby a Třebonice.

Naše tipy v okolí

Připravili jsme pro vás také pár tipů na výlety po místech, které byste určitě neměli v blízkosti minout.

Středověké městečko Řepora

V celé Praze najdete jen jedno místo, které se může pochlubit středověkým skanzenem, v němž se zastavil čas ve 14. století. Nachází se jeden kilometr po turistické trase od metra Stodůlky. Návštěvníci zde uvidí mnoho budov; kostel se hřbitovem, usedlost rychtáře se středověkou krčmou, usedlosti kováře, hrnčíře a domkaře, zastřešenou tržnici, studnu a dokonce i posvátný strom. Všechny byly budovány dobovými technologiemi. Před západní branou, která slouží i pro vstup návštěvníků, jsou sloupková boží muka. 

Centrální park Prahy 13

Deset minut chůze od Britské čtvrti se nachází oblíbený Centrální park Prahy 13, který nabízí stezky pro pěší a cyklisty. Od roku 2003 je Centrální park nástupním místem Greenways Praha – Vídeň, sítě bezpečných stezek a tras pro cyklisty, pěší i jezdce na koních. Vedou přírodně, historicky a kulturně zajímavými místy České republiky a Rakouska. Na ploše o výměře 39 ha se nalézá množství laviček, dřevěná odpočinková lehátka, posilovací stroje, kuželkárna, in-line dráha, sportovní hřiště (na pétanque a míčové hry) a minigolfové hřiště. V dolní části parku u Nepomuckého rybníka děti uvítají velké oplocené dětské hřiště. V Centrálním parku Prahy 13 se každoročně koná mnoho kulturních a sportovních akcí. Na severozápadě sousedí s Panskou zahradou, která také může posloužit k procházce.  

Kulturní dům Mlejn

Oblíbené místo setkávání a kulturních vystoupení patří již od roku 1988 mezi významné divadelní, folkové a rockové scény v ČR. Nabízí bohatý kulturní program pro malé i velké po celý rok. Budova kulturního domu prošla v uplynulých letech kompletní rekonstrukcí. 

TJ Sokol Stodůlky

„Ve zdravém těle zdravý duch“ – známé rčení platí v dnešní hektické době více než kdy předtím. Uvažujete-li o tom, že přihlásíte své dítě na některou ze sportovních aktivit, zkuste Sokol ve Stodůlkách, který má místní dlouholetou tradici nejen ve fotbale. Zahrát si můžete přijít také košíkovou, volejbal nebo stolní tenis.

The Prague Outlet

(otevření je plánováno na jaře 2016)

S celkovou prodejní plochou obchodních jednotek až 31 000 m2 má nově vznikající outlet ambice stát se největším a nejvýznamnějším outletovým centrem v České republice. Více informací na www.thepragueoutlet.cz

Mateřské školy a rodinná centra v okolí

Mateřské centrum Mašinka, www.mcmasinka.cz
Školka současně nabízí aktivity letních příměstských táborů. Nachází se 100 m od stanice metra B – Stodůlky. Adresa: Šostakovičovo náměstí 1515, Praha 5

VŠEM Školka, skolka@msvsem.cz
Mateřská škola Vysoké školy ekonomie a managementu, se sportovním zaměřením a výukou cizích jazyků. Adresa: Nárožní 2600/9A, Praha 5

Rodinné centrum Hvězdička, www.skolicka-hvezdicka.cz
Jednotřídní školka pro 15 dětí pro děti od již od 2,5 let věku. Cílem je vzdělávání dětí s prvky Montessori pedagogiky. Adresa: Kovářova 42/25a (naproti kostelu), Praha 5

Dětské centrum Pramínek, www.praminek.com
Hlídání předškolních dětí formou školky, spadající pod mezinárodní, církevní organizaci. Adresa: Nedašovská 345/4, Praha 5

Mezinárodní školka Hakuna Matata, www.hakuna-matata.cz
Soukromá školka poskytující služby dětem postavené na Montessori filozofii a principech. Komunikace probíhá v angličtině. Adresa: Na Radosti 486/55, Praha 5

Něco z historie Stodůlek

Historie Stodůlek sahá až do roku 1159, kdy byly zmíněny jako ves patřící do majetku řádu johanitů. Ve 13. století patřila již jako středověká osada pánům z Hradce. Část zdejších pozemků daroval Oldřich II. z Hradce proboštství svatovítské kapituly. V této části Stodůlek měl roku 1402 probošt Jan tvrz a dvůr s dvojím poplužím, s luky a lesy a dvěma poddanými ke své službě. V době husitské, roku 1429, se staly majetkem pražského purkrabství. Přestože v předbělohorské době byly Stodůlky poměrně velkou vesnicí s 20 domy, v roce 1645 zde žilo v důsledku útrap třicetileté války pouze 9 sedláků, 1 chalupník a 2 zahradníci; 3 selská, 5 chalupnických a 1 zahradnické stavení se nalézaly v troskách. V polovině 18. století bylo v obci opět 25 hospodářství. V roce 1787 byla založena škola, kterou navštěvovaly děti z Motola, Chab a samoty Lužiny. V roce 1843 měly Stodůlky 74 domů s 592 obyvateli. K hlavnímu městu byly připojeny v roce 1974. Uprostřed osady na místě románského kostela, doloženého v roce 1292, byl v letech 1901 - 1903 postaven podle plánu M. Krcha dnešní pseudogotický kostel sv. Jakuba Většího, v němž je z původního kostela zachován kamenný gotický sanktuář. Vnitřní zařízení pochází z 19. a 20. století. Hlavní pseudogotický oltář je zdoben obrazem sv. Jakuba od Konstantina Buška z roku 1903. Od stejného autora pochází obrazy i na bočních oltářích. U kostela je umístěn litinový kříž na kamenném podstavci z roku 1855. Další kříž a několik kamenných náhrobků z 80. let 19. století jsou umístěny na hřbitově při severozápadním okraji Stodůlek.

Na rozhraní obcí Stodůlek a Motola stojí kaple Nalezení sv. Kříže, barokní kopulovitá centrální stavba z let 1743-1754 postavená patrně podle návrhu K. I. Diezenhofera. Kaple je spojena s událostmi během války o rakouské dědictví na počátku vlády císařovny Marie Terezie, která k ní osobně položila základní kámen. Roku 1754 při druhém pražském pobytu císařského páru byla kaple vysvěcena. Kaple byla roku 1784 zrušena, 1892 obnovena a od té doby byla ponechána svému osudu a pustla. Nyní je od roku 1990 v péči stodůlecké farnosti. Kaple je velmi významná jak z architektonického, tak i kulturně-historického hlediska. Má ještě mělké boční kaple a kruhový presbytář, v němž jsou fresky s výjevem Nalezení sv. Kříže a Vítězství Kříže nad pohanstvím. Ve Stodůlkách je zachována celá řada historických objektů, například obdélná patrová budova, v přízemí členěná pásy rustiky, v patře pilastry a na jižní straně s malovanými slunečními hodinami.

Stodůlky spadají do území Prahy 13, k hlavnímu městu byly přirazeny v roce 1974.

*** S poděkováním Městské části Prahy 13

Fotogalerie lokality

 • Avion Shopping Park
 • Metropole Zličín
 • Centrální park
 • Mateřská a základní škola speciální
 •  
 • Vstup do metra na náměstí
 • Dětská klinika Nemocnice Motol
 • Mateřská škola Večerníček
 • Městská knihovna
 •  
 • Základní škola Kuncova
 • Obchodní centrum
 • Drogerie dm
 • Areál City West
 •  
 • Go Sushi
 • Centrální park
 • Centrální park
 • Česká pošta
 •  
 • Centrální park
 • Nákupní centrum Zličín
 • Centrální park
 • Centrální park
 •  
 • Náměstí Junkových
 • Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů
 • Kulturní klub Mlejn
 • Autobusová zastávka Stodůlky
 •  
 • Květinářství a obchod Vodafone
 • Nemocnice Na Homolce
 • Golfové hřiště
 • Nemocnice Motol
 •  

Google Maps x