• Aktuality
  • Pergamenka má zpět svou typickou ocelovou konstrukci
Pergamenka má zpět svou typickou ocelovou konstrukci

Pergamenka má zpět svou typickou ocelovou konstrukci

Do okolí ulic Jankovcova a U Pergamenky, kde kdysi stály nejrozsáhlejší sklady s hutním materiálem u nás, se v minulých týdnech vrátila vzácná ocelová konstrukce. Už nebude držet starou skladovou halu, ale orámuje industriální zahradu nové obytné čtvrti na Pergamence.

Sklady velkoobchodu s hutním materiálem Ferra, později Ferona, vznikly v sousedství dnešního Ortenova náměstí v roce 1929 a s 15 tisíci metry čtverečními byly tehdy největší v Československu. Podle dobového tisku se do nich vešlo 2000 vagónů materiálu.

FINEP převzal bývalý průmyslový areál v roce 2016 už jako brownfield. Architekti ze studia A69 dostali za úkol navrhnout pro tuto oblast moderní městské bydlení, které však zůstane spojené s industriální historií Holešovic.

Jako dokonalý „spojovací materiál“ se ukázala konstrukce hlavní haly, kterou bylo možné přepoužít pro nový projekt. Kostru skladu jsme rozebrali v roce 2018 a bezpečně uložili. Použitelné fragmenty, hlavně sloupy a jeřábové dráhy, jsme opískovali a natřeli. Ty části, které jsme museli pořídit nové, byly zhotoveny jako historické repliky.

Na začátku letošního roku jsme ocelové části osadili zpět do areálu ve formě dekorativní venkovní konstrukce, která bude rámovat nový prostupný vnitroblok. Jako první se objevily fragmenty v okolí domů A a B, další přibydou později, až budou hotovy domy C. Staré železo postupně obrostou stovky nových rostlin, keřů a stromů a celý prostor bude sloužit k posezení a odpočinku.

Video z instalace

Tady jsme psali o našich plánech s Pergamenkou.

Industriální zahrada naváže na menší zachovanou část bývalých skladů v ulici U Pergamenky. Historická budova prodejny čeká na rekonstrukci.

Jak bude ve finále vypadat, popisujeme zde.

Vizualizace budoucí industriální zahrady:

28. 2. 2022