• Aktuality
  • O nový druh nájemního bydlení je zájem, Čechům na trhu chybělo
O nový druh nájemního bydlení je zájem, Čechům na trhu chybělo

O nový druh nájemního bydlení je zájem, Čechům na trhu chybělo

Ekonomové Čechy dlouhodobě podezírají, že příliš lpí na vlastnickém bydlení. Zkušenosti velkých pronajímatelů, kteří právě teď přicházejí na náš trh, ale naznačují, že Čechům dost možná jen dlouhá léta chyběla kvalitní nabídka.

Nové nájemní byty, které u nás začínají nabízet takzvaní institucionální investoři, totiž nacházejí nájemníky bez větších problémů.

Značka Home by Zeitgeist uvedla v červnu na trh 70 nových nájemních bytů na pražském Barrandově. Po pouhých pěti měsících má bytový dům zaplněný ze 70 procent. Největší zájem je tradičně o malé dispozice do 2+1, s vybavením i bez něj.

„Naše očekávání na Barrandově se potvrdila a byla dokonce i překonána. Ukázalo se, že lidé zde mají o nájemní bydlení zájem a je pro ně i cenově dostupné,“ poznamenává Michal Nečas, jednatel správcovské společnosti Zeitgeist Asset Management.

Vlastníkem nemovitosti jsou u nového typu nájemního bydlení nejčastěji specializované investiční fondy, které pracují se stabilním výnosem v nižších jednotkách procent každý rok. Investoři tak získávají bezpečný způsob, jak dlouhodobě uložit peníze, nájemci mají na druhé straně kvalitní službu a klid.

 

Mladší generaci už nájemní bydlení neděsí

Home by Zeitgeist provozuje v Praze nájemní bydlení už ve 13 bytových domech. Většina z nich jsou nedávno zrekonstruované rezidence v centru města. Jejich obsazenost se pohybuje kolem 90 procent. Nájemníci byli doteď hlavně cizinci, kteří do Prahy přijeli za prací v místních kancelářích.

Na Barrandově koupil Zeitgeist poprvé novostavbu mimo centrum. Pořídil ji od developerské společnosti FINEP v rámci jejího projektu Kaskády Barrandov. Do nájemních bytů se zde postupně  stěhuje nová cílová skupina. Jsou to převážně Češi, hlavně mladé rodiny a lidé, kteří už mají k lokalitě nějaký předchozí vztah.

„Začíná být vidět, že postoj k nájemnímu bydlení je do velké míry i generační záležitost. Dříve bylo například běžné, že když se měl někdo přestěhovat za prací, radši ji vůbec nevzal. Dnes už jsou lidé flexibilnější a nájemní bydlení jim z mnoha důvodů vyhovuje,“ poznamenává Michal Nečas.

 

Profesionální služby a flexibilní stěhování

Výhody nového typu nájemního bydlení jsou především kultivované smluvní prostředí, servis, který nájemníka provází, a flexibilita pro případné stěhování. Nájem přitom není významně vyšší než u  individuálních pronajímatelů.

„Nájemní smlouva je u nás pro všechny stejná. Její minimální délka je jeden rok. Jednání je transparentní a klient se nemusí bát náhlé změny okolností,“ vysvětluje Michal Nečas.

Velká výhoda je také počáteční cenová dostupnost. Konkrétně Zeitgeist požaduje jako kauci jeden měsíční nájem. Klient za sjednání bydlení neplatí žádné další provize ani bláznivé několikaměsíční zálohy.

Navíc se může stěhovat podle potřeby. Do jiné dispozice ve stejném domě, do jiného domu, do jiného města, a dokonce i do jiné země.

V období covidu se někteří nájemníci stěhovali do menšího kvůli snížení nákladů, ale jiní i do většího, protože najednou museli všichni členové rodiny fungovat celý den doma a potřebovali více prostoru.

„I díky tomu, že jsme schopní pracovat s příběhy jednotlivých lidí, nám obsazenost během covidu prakticky neklesla,“ říká Michal Nečas.

 

Podíl nového nájemního bydlení poroste

Velcí pronajímatelé budou na trhu s bydlením v nejbližší době přibývat. Nájemní bydlení má v Česku podíl zatím jen 22 procent. Průměr v západních zemích Evropy přitom bývá i 50 procent. Zároveň s tím, jak u nás rostou úroky hypoték a ceny nemovitostí, bude dál růst také poptávka po stabilním a dostupném nájemním bydlení.

„Česko by se poměrně rychle mohlo propracovat ke 30 procentům podílu nájemního bydlení na trhu. Zdravá míra nájemního bydlení pak může být někde mezi 40 a 50 procenty,“ odhaduje Michal Nečas.

Fotogalerie

22. 11. 2021