Navštívili jsme: park Divoká Šárka

Lezení: park Divoká Šárka

5. 9. 2020

Sport v Divoké Šárce?
Extrémnější, než byste čekali…

Přírodní rezervace Divoká Šárka je unikátní už sama o sobě pro své přírodní krásy, a když k tomu přidáme její polohu kousek od centra, stává se, obzvláště pro obyvatele Prahy 6, pokladem nedozírné hodnoty. Troufám si říct, že si tu může přijít na své opravdu každý, od maminek s kočárky, až po sportovce toužící po adrenalinu.

Málokoho by to napadlo, že v poklidné šárecké roklině se někdo může třást strachem z výšek a potit se na rozpáleném buližníku*, ale zkuste, až tudy někdy zase budete procházet, pozvednout hlavy a zaměřit se na rozeklané hřebeny porostlé bujnou zelení. Možná se vám poštěstí spatřit nějaký ten stříbrný nýt či borhák*.

Překvapí to asi i mnohé lezce, protože místní skály zkrátka nejsou na první pohled lákající čisté stěny jako v amerických Yosemitech, naopak, musíte poměrně pečlivě hledat, abyste tu nějaké lezecké cesty našli. Ale přes určitou nepřístupnost to rozhodně stojí za to. Lezení tu má dokonce již více než stoletou tradici. Vyskytují se zde cesty od těch úplně nejlehčích, až po ty pro pokročilé (konkrétně rozmezí stupňů 2-8+).

Hlavní výhodou je samozřejmě blízkost města díky čemuž máte skvělou možnost si po práci nebo po škole zajít místo umělé stěny zalézt ven na přírodní skálu a užít si výhledy na krásnou scenérii Šáreckého údolí. Já sám jsem na tamních stěnách sbíral své první zkušenosti se skalním lezením a zamiloval si to tam. Pro úplné začátky je to zde ideální, a tak jsem využil příležitosti a vzal s sebou mladšího bratra, který tolik neleze, abych mu nabídnul ochutnávku opravdové skály. Užili jsme si krásné prosluněné odpoledne přicházejícího babího léta a Šárka nezklamala, ani mě a doufám, že ani bratra…

 

Vysvětlivky
*Buližník je druh horniny vyskytující se v Divoké Šárce
*Borhák je kovový kroužek s násadou zavrtanou ve skále, používaný pro jištění během lezení

 

VAROVÁNÍ: Lezení je nebezpečný sport a je třeba ho provozovat až po nabytí určitých znalostí. Proto doporučuji jít do skal s někým zkušenějším, pokud chcete začít, a ideálně předtím navštívit umělou horolezeckou stěnu. Obzvláště v Divoké Šárce je třeba dbát větší opatrnosti, kvůli uvolněným kamenům a nedostatku jištění.

 

 

Více informací k lezecké oblasti naleznete na těchto webových stránkách:
-Lezec.cz
http://www.lezec.cz/pruvodcx.php?key=692
-Horosvaz.cz
https://www.horosvaz.cz/skaly-sektor-545/

 

Napsal Albert, který svůj život balancuje mezi uměním a lezením. Patří mezi milovníky pobytu v přírodě, pohybu a krásy všeho druhu.

Kudy do Divoké Šárky?

...