Koupání: park Divoká Šárka

Koupání: park Divoká Šárka

12. 9. 2020

Zchlaď si v Šárce hlavu!

Na Divoké Šárce mě nejvíc baví její komplexnost, dá se tam prostě dělat cokoliv. A té sportovní komplexnosti je voda nezbytnou součástí.

Když se jdete proběhnout, projet na kole nebo zalézt si na skalách, nemůžete potom své tělo potěšit víc než chladnou koupelí. Studená voda je skvělá na regeneraci svalů a tak můžete druhý den vyrazit rovnou znovu, jako by se včera nic nestalo.

A teď to nejlepší, co se týče studené vody, tak je Šárka přímo nejlepší místo v celé Praze. Jednak je tu Koupaliště Divoká Šárka, které je kromě krásné okolní scenérie a příjemného, klidného prostředí proslulé také svou velmi studenou vodou, dále tu máme Šárecký potok, který se klikatí celým údolím, a tak v podstatě kdykoli máte možnost zastavit a zchladit si nohy v chladném prameni. A konečně, Šárecký potok vytéká z vodní nádrže Džbán, a právě u její výpusti je údajně nejstudenější voda v Praze.

Někdy na jaře jsme byli s přítelkyní na procházce Šárkou. Panovalo poměrně teplé počasí, a když jsme procházeli kolem Džbánu, tak jsem viděl nějakého postaršího pána, jak vylézá z vody, a řekl jsem si, super nápad, taky zkusím. Zeptal jsem se pána, jaká je voda a on tak neutrálně řekl, že „dobrá, v pohodě“. Tehdy už jsem nějakou dobu holdoval otužování, ale na tohle jsem tedy připravený nebyl.

No, zapovídal jsem se a měl jsem asi vědět, že pán je jedním z těch opravdových otužilců, co plavou přes Vltavu v zimě, a že tohle místo je pořád ve stínu a voda je tam na rozdíl od řeky stálá = hodně studená. Dokonce mi vyprávěl, jak si tam v zimě seká díry do ledu.  V této fázi ještě nejsem, nicméně otužování velmi doporučuji, ideálně takhle po sportovním výkonu. Je to zdravé, nebudou vás bolet svaly a pořádně vás to nakopne k další aktivitě.

Napsal Albert, který svůj život balancuje mezi uměním a lezením. Patří mezi milovníky pobytu v přírodě, pohybu a krásy všeho druhu.

Kudy do Divoké Šárky?

...