Navštívili jsme: park Divoká Šárka

Běh: park Divoká Šárka

23. 9. 2020

Zaběhněte si někdy do Šárky

Běh považuji za nejpřirozenější lidský pohyb a možná také nejkrásnější.

Lidské tělo při běhu vypadá ladně, ve svém živlu. Krásu spatřuji také v jeho ultimátní možnosti využití. Osobně nejsem žádný velký běžec a vždy jsem radši běhal s konkrétním cílem, nejčastěji na tramvaj, když nestíhám, ale od té doby, co bydlím poblíž Divoké Šárky, si občas zaběhám jen tak a musím uznat, že to má co do sebe.

Miluji pocit flow, když změním způsob vnímání, moje tělo pracuje automaticky a já jsem absolutně přítomný v okamžiku. Při běhu se tento stav dostaví velmi rychle. Máte zvýšené vnímání smysly, díky čemuž dostanete z okolního prostředí a ze svého těla úplně jiný zážitek než normálně. Probíháte rozkvetlou Vokovickou třešňovkou a cítíte vůni stromů, okolní zeleň má mnohem intenzivnější barvy a šumění přírody v uších to celé podkresluje, cítím v hrudi bušící srdce a jsem opravdu šťastný z pohybu. To je běh.

Co se týče běžeckých tras, tak ze zmíněné třešňovky se můžete vydat jednou ze spousty pěšinek a proplést se jimi k zámku Jenerálka a odtamtud se vydat podél Šáreckého potoka Tichou Šárkou směrem k Divoké Šárce. Je super, že tam vedle sebe paralelně vedou asfaltová cyklostezka a červená turistická, takže si můžete vybrat podle obtížnosti. Červená trasa vede ve stráni a má větší převýšení a náročnější terén, cyklostezka je víceméně rovná, kdykoli je navíc můžete střídat. Cesta vás provede Divokou Šárkou kolem koupaliště, kde můžete uhnout po červené do Purkrabského háje a odtud pokračovat po žluté dál, kde vás zastaví až pražský okruh nebo pokračovat ke Džbánu a libovolnou trasou (i tramvajovou, když už nemůžete) se vrátit zpět a zakončit kolečko. Malých pěšinek a možností na kratší, či delší běžecké trasy je tu samozřejmě bezpočet, můžete se třeba místo k Divoké vydat na opačnou stranu do Dolní Šárky a Lysolají. Tuto mám ozkoušenou a je na ní hezké, že vede celou dobu čistou přírodou bez domů, což mám nejradši.

Krásné je míjet ostatní běžce. Hlavní slogan společnosti RUNCZECH, která organizuje běžecké akce v České republice zní: „all runners are beautiful“ „všichni běžci jsou krásní“ a já nemohu, než plně souhlasit. Potkávám běžce všech druhů, věků, etnik a náboženství a ze všech cítím stejné emoce a snahu a to je opravdu krásné. Nezáleží na tom, kdo jste, stačí, že máte funkční nohy, půdu pod nimi a vůli, to je vše co potřebujete. Běhat může každý.

V posledních letech nastoupil trend městských maratonů, kterých se účastní i spousty Pražanů. Pokud žijete v Praze a chcete trénovat ve zdravém prostředí, Divokou Šárku můžu jen doporučit. Nejzdravější je běhat na čerstvém vzduchu a přírodním povrchu. Při běhu má člověk zvýšenou kapacitu plic a tak není dobré běhat na místech s vysokou kontaminací vzduchu, a když poběžíte v trávě, tak to pro vaše chodidla bude mnohem zdravější než tvrdý asfalt.
    

Vyzívám tedy k běhu, je to přirozené a i když žijete ve velkoměstě, máte vedle sebe Divokou Šárku…

Napsal Albert, který svůj život balancuje mezi uměním a lezením. Patří mezi milovníky pobytu v přírodě, pohybu a krásy všeho druhu.

Kudy do Divoké Šárky?

...