Aktuality/ Setkání neobvyklých sousedů tučňáků, ledního medvěda a mrože v rezidenčním projektu Prosek Park

Setkání neobvyklých sousedů tučňáků, ledního medvěda a mrože v rezidenčním projektu Prosek Park

Setkání neobvyklých sousedů tučňáků, ledního medvěda a mrože v rezidenčním projektu Prosek Park

9.11.2016

Velkoformátová umělecká realizace na protihlukové stěně lední medvěd s mrožem vypovídá o sousedství. Dva hlavní hrdinové jsou od sebe odděleni ledovou krou, která vymezuje jejich přirozené světy. Námět realizace setkání polárních zvířat je o vlastních hranicích a jejich překročení, o toleranci plurality, o výrazu a čitelnosti, o bezprostřednosti, o sousedství, o možnostech dotyku, o snění, o darech, o kulturním kontextu, o čase a prostoru.

Ve spolupráci s umělcem Markem Číhalem, Jaroslavem Bláhou ze Studia Petrohrad, s architektonickým Studiem Acht a za laskavé podpory Galerie Zdeněk Sklenář, jsme v našem rezidenčním projektu Prosek Park dali prostor pro vznik jedinečného uměleckého díla.

Téměř kilometr čtvereční velká plocha, chránící rezidenční projekt Prosek Park, která byla původně předurčena pouze k funkci protihlukové stěny, se proměnila v multimediální realizaci. Lední medvěd s mrožem přes den působí jako tradiční velkoformátová malba, která se během soumraku proměňuje ve světelnou kresbu, která září do tmy.

Samotné dílo mladého českého umělce Marka Číhala vychází z mimořádné spontaneity, spojuje intelektuální výkon s výjimečnou fantazií. Ta se pohybuje mimo jakékoli konvence, má schopnost čerpat maximum z vlastního temperamentu a silnou snahu konfrontovat svoji práci se skutečností. A pro toto vše dostává Marek Číhal uznání od předních uměleckých kritiků, kurátorů a sběratelů, a je jedním z nejdůležitějších představitelů současného českého umění.

Pokud máte chuť, čas nebo zájem, tak neváhejte a přijďte se sami podívat na vlastní oči k nám do Prosek Parku na nevšední moderní dílo. A to jak ve dne, tak i v noci. A pokud to máte na Prosek z jiných koutů Prahy daleko, tak neváhejte a navštivte nás v Lannově paláci. Zde je tato polární bajka realizována na plátně a zdobí vstupní prostory našeho firemního sídla.