• Aktuality
  • VIDEO: Kde se vzali medvěd a mrož na Proseku
VIDEO: Kde se vzali medvěd a mrož na Proseku

VIDEO: Kde se vzali medvěd a mrož na Proseku

Gigantický medvěd a mrož obývají protihlukovou stěnu na okraji Prosek Parku už od roku 2016. Víte ale, jak tato umělecká instalace malíře Marka Číhala vznikala?  My pro vás máme video - jako krásnou nostalgickou připomínku, že medvěd a mrož jsou tu pořád s námi.

Medvěd, mrož a hejno tučňáků mají evokovat téma sousedství. Jednoduchá malba na ploše skoro 1000 metrů čtverečních oslovuje děti i milovníky umění.

"Ta stěna má velký potenciál v tom, že ji vidí všichni, co do Prahy přijíždějí z Berlína, Drážďan nebo třeba Ústí nad Labem...," poznamenává sám malíř.

Prosek Park skutečně stojí hned vedle dálnice D8. Celý areál je však chytře navržen tak, aby budovy na jeho severním okraji sloužily svou vnější částí jako dokonalý protihlukový ochranný prvek.

Medvěd a mrož obývají kousek samostatné betonové stěny na samém okraji ulice. Vítají tak obyvatele a návštěvníky při vstupu do areálu a zároveň střeží jejich klid.

 

Obrovská plocha a stovky metrů neonu

Marka Číhala označují jako bytostného malíře, který má senzitivní talent a expresivní rukopis. Vyznačuje se intuitivní kombinací principů kresby a malby.

Na zadání od společnosti FINEP si vyzkoušel práci v opravdu obřím měřítku. "Je to něco úplně jiného než malba na plátně, nejen tou velikostí, ale i tím, že pracuji z plošiny. Je náročné přesně odhadnout kompozici a podobně."

V prosecké stěně je přibližně 2000 kotev, které drží svítící neonovou trubici. Ta kopíruje hlavní obrysy díla a obraz tak funguje 24 hodin denně. Ve tmě se mění na minimalistickou kresbu.

"Společnost FINEP a její akcionáři ani na chvíli neváhali nad tím, vynaložit peníze na podporu českého umělce, který má ohromný potenciál. Věřím, že to lidem přinese radost," dodal ředitel FINEP Tomáš Pardubický.

Podívejte se na video
 

FOTOGALERIE

5. 5. 2021