• Aktuality
  • Příjezd ohrožených dětí z Ukrajiny
Příjezd ohrožených dětí z Ukrajiny

Příjezd ohrožených dětí z Ukrajiny

Organizaci Dobrá rodina o.p.s., jejímž jsme dlouholetým partnerem, se podařilo do České republiky dostat z bojových oblastí do bezpečí první skupinu ukrajinských dětí bez rodičů.

Bylo to velmi náročné, ale za pomoci TV Nova, ČCK (Český červený kříž), hl. města Prahy a velvyslanectví Ukrajiny v ČR, je nyní již v bezpečí 54 dětí a 9 dospělých lidí, kteří tvořili jejich doprovod.

Konvoj pěti sanitních vozů, jednoho autobusu a doprovodného vozidla naložil děti a jejich doprovod na ukrajinsko-polské hranici. Skupina utíkala z bojem postižených oblastí Žitomyru. Děti, které jsou odkázány na každodenní pomoc druhých osob, strávily 5 dní na cestě. Samotný transport trval 27 hodin v kuse a ujelo se celkem 3 tisíce kilometrů.

Dobré rodině o.p.s. a dalším firmám, které pomohly, se podařil malý zázrak v podobě evakuace těchto dětí. Nebyla to vůbec jednoduchá záležitost, např. jen na hraničním přechodu strávily děti v autobuse pět hodin, což samo o sobě pro ně bylo velmi traumatizující.  

Menší skupina dětí zamířila do Ústí nad Labem, kde je ubytována v Domově pro osoby se zdravotním postižením (DOZP). Zde je zajištěn komplexní servis jejich potřeb. Spolu s nimi zde zůstávají 3 jejich vychovatelky a 3 děti vychovatelek.

Větší skupina 43 dětí, 6 vychovatelek a 2 jejich dětí zamířila do rekreačního zařízení Magistrátu hlavního města Prahy v Žihli v Plzeňském kraji, kde budou dalších 10 dní především odpočívat. Postupně bude s touto skupinou intenzivněji pracováno jak v oblastech fyzických, tak psychických potřeb. U všech se projevují různé formy posttraumatického šoku, který je způsobený válkou na Ukrajině. Dospělý doprovod dětí nechal na Ukrajině celé své rodiny, a i na ně intenzivně dopadá tíha a traumata dnešních dní v plné míře. 

Naše společnost FINEP se o pomoc této skupině dětí intenzivně, ve spolupráci s Dobrou rodinou, zasazovala a jsme velmi rádi, že se podařilo vyvolat tlak i na systémové řešení problému. K naší radosti například proběhne i bilaterální jednání českého ministra sociálních věcí a jeho ukrajinské kolegyně, kde by měly být projednány právě i možnosti, jak evakuovat další děti – sirotky.

V rámci FINEPu jsme se rozhodli v první vlně uvolnit na podporu celé akce 3 miliony korun. A jsme připraveni podporovat celou věc i nadále. Zároveň moc děkujeme TV NOVA, která finančně pomohla s dopravou. Děkujeme i Magistrátu hl. města Prahy za poskytnutí rekreačního zařízení. Velkou pomoc nám všem poskytl i ukrajinský velvyslanec v ČR pan Jevhen Perebyjnis při jednání s úřady na Ukrajině.

Mise Dobré rodiny i nás, FINEPu, ještě není u konce. Budeme se snažit evakuovat další dvě skupiny dětí, o kterých víme. Ale i za tento první úspěch jsme opravdu velmi rádi. Protože dobré věci mají smysl. Prostě proto, že jsou dobré!

Krátké video z cesty

23. 3. 2022