Navštívili jsme: park Divoká Šárka

Geocaching a přírodní divadlo Šárka

26. 9. 2020

Máte rádi přírodu, luštění hádanek a výzvy? Zkuste geocaching v Divoké Šárce!

O víkendu jsme si udělali zajímavý a ve všech směrech poučný výlet. S přítelkyní a bráchou jsme se dohodli na procházce Divokou Šárkou. Cestou do Hostince Dívčí skok, kde jsme se posilnili pivem a utopencem nás napadlo, že v Šárce by se mohli vyskytovat nějaké kešky. Po zjištění, že malých pokladů je po parku rozsetých opravdu mnoho, jsme si vybrali jeden ukrytý někde v Přírodním divadle Šárka, protože jsme tam ani jeden z nás nikdy předtím nebyli.

Kdo by nevěděl, tak geocaching je celosvětová zábava/sport pro všechny, kteří rádi luští šifry, hledají poklady a zažívají dobrodružství. Princip je jednoduchý: někdo schová poklad a souřadnice jeho umístění nějakým způsobem zašifruje, na vás pak je šifru rozluštit a vydat se do terénu hledat. Poklad znamená většinou nějakou malou krabičku s tužkou a deníčkem, kam se můžete zapsat jako šťastní nálezci, a někdy jsou v krabičce také malé předměty - jako třeba hračky z kinder vajíček - které si můžete vzít jako památku výměnou za jiný předmět, co si donesete a vložíte ho, aby se poklad nikdy nevyprázdnil.

Princip je sice jednoduchý, ale šifry někdy dokážou být pěkně zapeklité. Nejspíš to bude i tím, že jsem naposledy keškoval s rodiči, když mi bylo asi 10, ale námi vybraný problém, který většina komentářů označovala za lehký a příjemný, nám dal docela zabrat. Vlastně jsme správné souřadnice nakonec nenašli, přestože nám to zabralo nejedno pivo a spoustu prosurfovaných dat…

Nutno uznat, že šifra opravdu jednoduchá byla, spočívala ve vyhledání odpovědí na otázky týkající se přírodního amfiteátru Šárka typu:

“ A= Ciferace data prvního představení v přírodním amfiteátru Šárka “
Nevím, kde jsme udělali chybu, že nám výsledná souřadnice stále nevycházela na polohu divadla, ale to vlastně vůbec nevadí, protože jsme se dozvěděli spoustu věcí o tomto zajímavém místě, a hlavně to byla spousta srandy.

Nakonec jsme usoudili, že další pivo to už asi nevyřeší, a vydali jsme se hledat tak trochu naslepo. Místo má díky svému svažitému, půlkruhovému tvaru skvělou přirozenou akustiku, takže když někdo dole ve středu zpívá, můžete ho dobře vidět i slyšet z jakéhokoli místa ve svahu. Toho si lidé všimli už před první světovou válku a v roce 1913 zde byla založena letní scéna Národního divadla. Operní představení se tu hrála s válečnou přestávkou až do roku 1922, kdy byl projekt z finančních důvodů uzavřen. V roce 2005 se ho však Národní divadlo a městská část Praha 6 rozhodlo obnovit a každý rok první zářijovou neděli mají lidé zcela zadarmo možnost přijít a užít si kulturu pod širým nebem.

V repertoáru vždy byly zařazeny tradiční opery především od českých, ale i zahraničních autorů. Minulý rok se například hrála opera Don Giovanni od W. A. Mozarta, tento rok se mělo konat opakování, ale kvůli komplikacím vzniklých důsledkem koronavirové krize muselo být oblíbené představení zrušeno, a tak nezbývá než počkat na ročník 2021.

Svah od roku 1913 zarostl stromovím, a tak není monumentalita přírodního amfiteátru tak do očí bijící nicméně, když jsem se postavil na „jeviště“ a představil si před sebou až 10 000 diváků, kteří se tam každoročně scházejí, ohromilo mě to. Na někde ukrytý malý poklad jsem však zaostřit nedokázal, přestože jsme prolezli všechna místní křoví. Nezbývalo tedy, než se spokojit s několika štípanci po kopřivách, listím ve vlasech, nalezeným vibrátorem, zlomeným egem a hlavou plnou operní historie a jedním velkým broukem.
      Jak jsem již ale zmiňoval, zábava byla a to je hlavní. Takže jestli si chcete udělat neobyčejný výlet do vaší oblíbené Šárky, geocaching vřele doporučuji, zabaví se jak dospělí, tak děti. Případným hledačům přeji hodně štěstí a doufám, že jsem vás naším neúspěchem neodradil, to k tomu zkrátka patří.

Díky geocachingu také objevíte zajímavá místa, o kterých jste předtím nevěděli, jako třeba v našem případě přírodní divadlo Šárka, kam se příští rok rozhodně plánuji vydat na operu. Tak se tam třeba potkáme…

Informace o keškách naleznete na těchto stránkách a můžete si stáhnout i aplikaci:
https://www.geocaching.com/map/default.aspx#?ll=50.09824,14.32008&z=15

Aktualizované informace o programu v amfiteátru Šárka naleznete zde:
http://operavsarce.cz/

Napsal Albert, který svůj život balancuje mezi uměním a lezením. Patří mezi milovníky pobytu v přírodě, pohybu a krásy všeho druhu.

Kudy do Divoké Šárky?

...