Po stavbě jezdím tramvají,
říká projektový manažer Barrandova

V nejnovějších domech na Barrandově držel v ruce klíče od každého bytu. V každém z nich dokonce osobně byl. Projektový manažer Petr Beránek zná naši lokalitu Kaskády ještě z dob výstavby ikonické červené špičky na Trnkově náměstí. Výstavbu FINEPu na konci ulic Werichova a Voskovcova koordinuje od roku 2012.

„Jeho“ stavbu čeká toto léto a podzim další milník. Osm hotových a šest rozestavěných domů doplní nový park a náměstí, které definitivně oddělí staveniště od staré zástavby. „Už v září budeme moci postupně otevírat prostor kolem domů H a I pro pěší, aby je lidé nemuseli cestou na zastávku obcházet,“ uvažuje Beránek nad velkou mapou oblasti, kterou má na zdi ve své kancelářské buňce u domů X a Y.

Rozestavěné Kaskády Barrandov připomínají mraveniště. Staví se tu tři nové bytové domy na konci budoucí ulice Gollové (J, K, L) a dva v ulici Baarové (X, Y). Na náměstí Olgy Scheinpflugové se dokončuje vysoká budova H a samotné náměstí s obchodními prostory. K tomu se vedle upravuje nový parčík s jezírkem, piazzettou a originální zvonicí, kterou vyrobil sochař Lukáš Rais podle návrhu architektky Nely Niederle.

#
#

Na každé etapě se hemží tým jiného dodavatele. Vlastního dodavatele má i infrastruktura. Projektový manažer FINEPu musí vše koordinovat a dohlédnout, aby si stavbaři nepřekáželi a nehádali se.

Každý den na stavbě je trochu jiný, každý den se vyrojí nové věci k řešení. „Začínám většinou vyřizováním e-mailů, denně tak čtyřicet, padesát dotazů ze všech stran. Pak celý den postupně obíhám stavby, vysvětluji a kontroluji. V očích každého týmu samozřejmě existuje jenom ten jeho barák, takže se moc nezastavím,“ popisuje s úsměvem Beránek.

Samozřejmostí jsou pravidelné kontrolní dny na jednotlivých stavbách, kde zástupci FINEPu a dodavatele ověřují, jak stavba postupuje a jestli je všechno v souladu s projektem, včetně úprav dohodnutých s jednotlivými klienty. Operativní schůzky mají i dodavatelé mezi sebou.

„Hodně náročná byla koordinace se stavbou tramvaje od loňského podzimu do letošního jara. Byli jsme v kontaktu s dopravním podnikem, s jejich dodavatelem, s našimi dodavateli... Každý se tu vyhýbal každému ve spoustě bláta,“ vypráví.

Prodloužení tramvajové trati až k Holyni mu však ve výsledku značně ulehčilo život. „To spojení sem je teď bezvadné. Auto jsem nechal doma  a do práce jezdím tramvají. Dokonce se v ní přesunuji i po staveništi, když potřebuji vyřídit něco blíž u Holyně,“ pochvaluje si, když procházíme kolem zastávky.

Pokud všechno dobře půjde, čeká Kaskády Barrandov za pár týdnů kolaudace domu H. Z jeho terasy v 17. patře se dá dohlédnout přes celou Prahu až do Troji. Petr Beránek ale ukazuje na dvorek mezi domy A a B dole pod námi a vypráví, jak před lety vymýšlel rozmístění stromů, modelaci terénu a organizoval dětské hřiště. „Barrandov je příjemné místo, zarostlé zelení, skvělé pro rodinu,“ poznamenává.

Nový Barrandov

Takzvaný Nový Barrandov by měl vzniknout na západním konci starého sídliště mezi Barrandovskou radiálou a Prokopským údolím. Zástavba v této oblasti je plánovaná už od roku 1983. Aktuální územní studie počítá s celou novou funkční čtvrtí, kterou bude ze strany od Prokopského údolí lemovat velký park. Projekt Kaskády tvoří největší část Nového Barrandova. Některé další části postaví i jiní developeři.

Prohlédněte si fotografie z Barrandova i našich ostatních staveb: