• Aktuality
  • Barrandov má novou reliéfní plastiku, jednu z největších v Praze
Barrandov má novou reliéfní plastiku, jednu z největších v Praze

Barrandov má novou reliéfní plastiku, jednu z největších v Praze

Čelní části domu „I“ na vznikajícím náměstí Olgy Scheinpflugové zdobí ojedinělá kovová plastika sochaře Lukáše Raise. Dílo o rozměrech 6,5 x 16,5 metru je svého druhu jedno z největších v Praze. Podobná realizace nevznikla ve veřejném prostoru hlavního města několik desetiletí.

Monumentální reliéf na domě „I“  je pouze částí autorovy širší  výtvarné koncepce, kterou vypracoval pro celé náměstí. Doplní ho ještě dva netradiční vodní prvky umístěné uprostřed náměstí. Tyto fontány budou osazeny až v poslední fázi výstavby, předběžně v létě 2022.

VIDEO z průběhu instalace je k vidění zde.

Na sochaře Lukáše Raise se FINEP obrací pravidelně. Jeho instalace jsou umístěny ve vnitřních i vnějších prostorách našich projektů. K nejnovějším patří Stéla II z roku 2019, která stojí na křižovatce ulic Makedonská a Lovosická na okraji Prosek Parku. Raisovy nástěnné plastiky se nachází také ve vestibulech domů Nad Přehradou v Hostivaři. Barrandovská realizace bude zatím největším naším společným projektem.

Lukáš Rais tvoří svá díla typicky z kovových trubek. Oceňuje na nich nekonečné možnosti modelace a přetváření. V jeho ateliéru s ním pracuje tým technických specialistů, který vnáší do jeho prací bezprecedentní přesnost a preciznost. Výsledná Raisova díla se vyznačují robustní a pevnou tvarovou kompozicí, nicméně přitom zvláštně oplývají jemnou až křehkou vnitřní industriální poetikou.

FOTOGALERIE instalace

Fotogalerie z dílny Lukáše Raise

31. 1. 2022