Vládou slibované snížení DPH na nové byty u nás již dnes

Vládní konsolidační balíček slibuje od roku 2024 snížení DPH na bydlení z 15 na 12 %, ale my ceny upravujeme již nyní u níže uvedených projektů a za níže uvedených podmínek. S pořízením bydlení u nás už tedy nemusíte otálet, můžete výhodně nakoupit již dnes.

Soustavně se snažíme nabízet dostupné bydlení, a proto tento krok vlády vítáme. Nechceme ale, aby naši klienti museli čekat v nejistotě na výhodnější podmínky.

Byty se sníženou DPH

Nad Krocínkou I

Praha 9 - Prosek

Britská čtvrť XV

Praha 5 - Stodůlky

Rezidence U Vltavy I

Kralupy nad Vltavou

Otázky a odpovědi

Jak se změní DPH na bydlení?

Očekáváme, že v návaznosti na vládní konsolidační balíček se sníží DPH na nové byty ze současných 15 % na 12 %, tedy o tři procentní body.

 

Znamená to snížení ceny bytu o 3 %?

V období před schválením novely o snížení DPH na nové byty, na naše náklady snižujeme cenu bytů pro všechny nově kupující tak, jako by novela již byla v platnosti. Pokud nedojde ke schválení vládního balíčku snižujícího DPH, tak již nebudeme ceny zpětně navyšovat.

 

Jsem stávající klient, bude se na mě akce vztahovat?

Ve vašich dalších doplatcích, které budete hradit po schválení novely, bude zohledněno nižší DPH.

 

Kdy se DPH na bydlení změní?

V tuto chvíli není jasné, zda bude vládní balíček schválen a v jaké podobě. Předpokládáme však, že pokud schválen bude, tak k tomu dojde nejdříve od 1. 1. 2024.

 

Ovlivní možné snížení DPH na bydlení cenu nabízených družstevních bytů? 

Ne, nikoliv přímo, neboť bytová družstva ze své podstaty nejsou plátci DPH a svým družstevníkům nabízí ceny konečné.

 

Na které projekty se tedy nabídka snížené ceny vztahuje? 

Nabídka se vztahuje na nově prodávané byty (tedy na nové smlouvy na byty uzavřené po zahájení této akce) v těchto našich třech projektech: Nad Krocínkou I, Britská čtvrť XV a Kralupy nad Vltavou – Rezidence U Vltavy I, tedy projekty, jejichž dokončení bude datováno po očekávaném schválení novely zákona o DPH na bydlení.

 

Budete dále snižovat ceny bytů poté, co začne platit snížené DPH?

Ceny již berou v úvahu a reflektují navrhované snížení DPH na bydlení ze současných 15 % na 12 %, a proto není možné ceny dále snižovat. Jestliže by nedošlo ke schválení vládního balíčku snižujícího DPH, tak již ale nebudeme ceny zpětně navyšovat na 15 %. V případě, že by byl schválen vládní balíček s DPH na bydlení nižším než navrhovaných 12 %, tak tento rozdíl bude z částky doplatku kupní ceny odečten. Pokud by naopak došlo k navýšení sazby DPH u bytů, adekvátně Vám zvýšíme cenu pouze v případě, že nová sazba přesáhne 15 %. Tento nárůst bude odpovídat rozdílu mezi 15 % a nově stanovenou sazbou. Nicméně, vzhledem ke komunikaci vlády ČR je navýšení sazby DPH v současné době krajně nepravděpodobné.