• Aktuality
  • Koláčky z Britské čtvrti dávají práci hendikepovaným
Koláčky z Britské čtvrti dávají práci hendikepovaným

Koláčky z Britské čtvrti dávají práci hendikepovaným

Pokud jste s příchodem ohavného počasí přestali chodit pořádně ven a i ve svém oblíbeném krámku jste se kvůli tomu už dlouho neukázali, zbystřete. Vaše oblíbené místo možná zrovna bojuje o další existenci a potřebuje vás víc než kdy dřív.

Například Vendulčina pekárna v Britské čtvrti zahájila svůj provoz vloni na podzim, v časech vysoké inflace, drahých energií a pokračující válkou za humny. „Bojujeme ze dne na den, ale řekli jsme si, že to nevzdáme," směje se trochu napjatě Simona Sojková, jejíž rodina pekárnu vlastní. "Zatím jsou lidé rádi, že nemusejí nikam běhat a mají čerstvé pečivo u domu,“ říká.

Nová prodejna na náměstí Junkových je výjimečná tím, že její sortiment pochází z chráněné výroby. Všechny koláčky, koblihy nebo záviny, které už si místní tak oblíbili, ručně vyrábějí hendikepovaní na Letohrádku Vendula v Horním Bezděkově.

Recepty posbírala paní Sojková od svých babiček a prababiček a přizpůsobila je moderní době. Ve slaném koláčku tak občas najdete třeba chilli nebo pikantní španělský salám. „Snažíme se dělat to poctivě. Všechny výrobky jsou bez přidaných éček a chemie, vyrobené z čerstvých surovin. To už se dneska moc nedělá,“ popisuje paní Sojková.

Letohrádek Vendula založila před třiceti lety Drahoslava Kabátová, tchyně Simony Sojkové. „V roce 1992 u nás žádné podobné bezbariérové zařízení nebylo. Vybudovala to celé sama s pár korunami v kapse a dvěma malými dětmi,“ poznamenává Simona Sojková.

Později se do provozu zapojila celá rodina. Dnes podnik vede syn paní Kabátové Hynek Sojka. Až donedávna provozovali v letohrádku chráněnou manufakturu a poskytovali sociální služby hendikepovaným. S covidem však přišla katastrofa.

„Dodávali jsme výrobky do hotelů, kaváren a podobných, prali jsme jim prádlo. Jakmile oni museli zavřít, byl ze dne na den konec i s námi. Dlouho jsme s tchýní manželovi vyčítaly, že náš provoz tehdy okamžitě ukončil, ale dnes jsem ráda. Vždyť nakonec to celé trvalo skoro tři roky. Určitě bychom skončili v insolvenci,“ vypráví Simona Sojková.

O práci tehdy přišlo 55 lidí. Řada z nich pracovala v letohrádku léta a byla fixovaná na místní prostředí. Sehnat jinou práci je navíc pro lidi s hendikepem velmi těžké. Po odeznění covidu a lockdownů se proto rodina rozhodla, že částečně obnoví provoz a nově otevře prodejny přímo pro koncové zákazníky. První pekárna vznikla vloni v září na Waltrově náměstí v Jinonicích. V říjnu přibyla druhá v Britské čtvrti.

Do výrobny v Horním Bezděkově se tak mohlo vrátit 16 zaměstnanců. „Už se nemůžeme starat o těžce postižené, ale můžeme alespoň zaměstnávat ty, kteří mohou pracovat. Pocit, že jsou potřební a užiteční, je pro ně strašně důležitý,“ poznamenává Simona Sojková.

1. 10. 2022