• Aktuality
  • Chytrá opička se usadila na Harfě, přečtěte si příběh hračkářství
Chytrá opička se usadila na Harfě, přečtěte si příběh hračkářství

Chytrá opička se usadila na Harfě, přečtěte si příběh hračkářství

7. 7. 2021

V Harfa Parku se zabydlelo nové hračkářství. Obchůdek s názvem Chytrá opička si dává za cíl prodávat ty nejhezčí a nejužitečnější hračky a hry, které v běžném obchodě nemají. Za tímto účelem dokonce disponuje trojicí fundovaných kontrolorů kvality ve věku od 3 do 10 let.

Chytré a zábavné hračky a hry ze zahraničí, od šikovných českých maminek i přímo od Chytré opičky najdete od června v ulici Pod Harfou. "Snažím se inspirovat rodiče, aby si s dětmi hráli. Nejde o to, kupovat jim hodně hraček, ale trávit s dětmi čas," vysvětluje majitelka obchodu Lucie Šálená.

Nejhezčí hračky v okolí

Začalo to typicky. Lucie Šálená se po letech práce v korporátu ocitla na mateřské dovolené. Výběru hraček pro děti věnovala vždy velkou pozornost. Hledala nejlépe dřevěné, vzdělávací a certifikované. Protože si s dětmi často sama hraje, vybírala takové, které se líbily i jí. Děti paní Šálené tak brzy získaly specifickou sbírku hraček, která mezi ostatními maminkami budila pozornost. "Kamarádky se mě často ptaly, odkud co máme, a mě napadlo, že bych mohla hračky nabízet i dalším," poznamenává Lucie.

Tak vznikl e-shop Chytrá opička. Jako první se v něm objevily hračky z Francie, později i z dalších zemí Evropy. Lucie Šálená čerpala inspiraci na každé dovolené, na veletrzích hraček v Německu a taky během pobytu v Řecku, kam rodinu zavála práce jejího muže. "V Řecku jsme měli místní hračkářství přímo před domem. Skamarádila jsem se s jeho majitelkou a poznala úplně nové značky," vypráví.

Potřeby dětí rozhodují

Největší inspirací pro rozvoj obchůdku je Lucii Šálené samotný život s dětmi. Třeba vlastní puzzle s nádherně vymalovanými zvířátky začala vyrábět poté, co dětem objednala puzzle z obyčejného obchodu a zjistila, že sama žádnou z podivných bytostí na obrázcích nepozná. V její prodejně dnes proto najdete hned tři krabice puzzle pro nejmenší, u kterých si spolupracující ilustrátorka vyhrála s každičkým chloupkem reálných zvířátek.

Aby děti máminým podnikáním netrpěly, udělala jim z něj hru. Na začátku s ní počítaly balíčky a vozily je na dětské tatrovce. Všechny hračky i hry testuje dnes už trojice sourozenců i s mámou v ostrém provozu. "Když se syn učil násobilku, zjistila jsem, že k ní vlastně nic nemáme. A tak přibyly do obchodu asi čtyři nové hry na toto téma," popisuje.

O kamennou prodejnu si řekli zákazníci během lockdownu

Chytrá opička existuje jako e-shop od roku 2013. Prodejna na Harfě je její první kamenná. Impulsem k otevření klasického obchodu byla paradoxně karanténa a covidová krize. V e-mailu Lucie Šálené se tehdy začaly množit dotazy na osobní odběr přímo ve městě. "Na Harfě mám kamarádku, se kterou taky spolupracuji, takže jsme sem jezdili a znala jsem to tady," vysvětluje Lucie Šálená svůj výběr.  "Ta čtvrť je skvělá, je tu plno lidí a přitom klid. Firmy se tu snaží navzájem propojit a všichni si pomáhají," pochvaluje si.

Covidová karanténa znamenala pro rodinu velký nápor. Manžel byl sice více doma, ale školou povinné děti též. Do toho se počet objednávek zdvojnásobil a bylo třeba otevřít prodejnu jako výdejní místo. "S nejmladším dítětem na rukou jsem přebíhala od jednoho k druhému. Brigádnice balila objednávky a já odbíhala radit dětem, kde se píše jaké i," popisuje.

Po otevření kamenného obchodu teď začíná celé rodině nová etapa. "Trochu mě mrzí, že nejmladší syn už pořádně nezažije to domácí balení objednávek a všechny věci okolo," usmívá se Lucie Šálená. "Do dvou let bych chtěla, aby se obchod pořádně rozběhl, a co bude dál, uvidíme."

Napsat zprávu

Zanechte nám prosím své údaje, abychom vás mohli kontaktovat.

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR