Infolinka zdarma 800 500 506 Po-Ne 9-19h.

Popis lokality Prosek Park

Přečtěte si více

... mapa ...

Prosek Park - tam, kde to máte rádi

SLUŽBY | TIPY V BLÍZKÉM OKOLÍ | KULTURA | HISTORIE PROSEKA

Původně okrajová lokalita pražského Proseka prošla v uplynulé dekádě nebývalou proměnou a zařadila se mezi jednu z nejoblíbenějších rezidenčních lokalit hlavního města. Moderní, přesto plná zeleně, díky nové stanici metra („C“ - Střížkov) navíc perfektně dostupná do centra Prahy, to vše dělá z Proseka ideální místo pro život a trávení volného času.

FINEP postavil na Proseku již více než 800 nových bytů v celkové výši 1,7 mld. korun a další se připravují.  Svůj domov zde k dnešnímu dni našlo 1 700 lidí doslova z celé České republiky.
 
V rámci celého projektu dosud vzniklo více než 8 000 m2 zeleně a dvě dětská hřiště. První z nich má dispozice pro míčové a další hry a je určeno starším dětem. Druhé hřiště je zaměřeno na rodiče a malými dětmi, jeho součástí je cca 20 metrová lanovka, pískoviště, altánek na sezení s lavičkami, několik hopsadel pro malé děti, houpačky a prolézačky. Je částečně zatravněné a oplocené, takže se maminky nemusí bát o bezpečnost dětí. V rámci další etapy výstavby vznikne navíc i třetí hřiště.

V místě najdete širokou škálu služeb, například mateřskou školu, jesle, dvě základní školy, střední průmyslovou školu a gymnázium. V místní poliklinice funguje lékařská pohotovost. Nedaleko je také pošta, banka i supermarket. Do obchodního centra Letňany se lze dostat autem či autobusem během několika minut.

Prosek je lokalita se skvělou dopravní dostupností do centra Prahy nejen díky nové stanici metra "C" – Střížkov, ale také díky rozsáhlé autobusové síti.

OC Letňany Metro C - Střížkov poliklinika dětské hřiště
park Přátelství bobová dráha plavecký bazén další služby

Služby

Prosek disponuje mimořádně kvalitní infrastrukturou a občanskou vybaveností. Téměř všechny důležité obchody a služby najdete v docházkové vzdálenosti.

Poliklinika Prosek

provozuje také služby lékárny a lékařskou pohotovostní službu, Lovosická 40, www.poliklinikaprosek.cz

Školy a školky na Proseku

MŠ Litvínovská 490, www.mslitvinovska.cz
MŠ Veltruská 560, www.msveltruska.cz
MŠ Šluknovská 328, www.mssluknovska.cz
MŠ Novoborská 613, www.msnovoborska.cz
MŠ Na vyhlídce 68, www.skolka-jesle.cz
MŠ Kašpárek, Českolipská 621, www.skolka-kasparek.cz

ZŠ Litvínovská 600, www.zslitvinovska6.cz
ZŠ Novoborská 371, www.novoborska.cz
ZŠ Univerzum (soukromá), Českolipská 373
ZŠ Spektrum (soukromá), Kytlická 757
Základní umělecká škola, U Prosecké školy 92

Obchody

OC Letňany - 1 minutu na zastávku autobusu a za deset minut již nakupujete v OC Letňany - najdete zde dále TESCO, KIKA nábytek, Multikino, Cinema City, BauMax a spoustu dalších obchodů.

Tipy na výlety, sportovní a kulturní aktivity v blízkém okolí

Plavete, hrajete tenis, squash, fotbal, jezdíte na bruslích? To vše můžete provozovat od rána do večera, když budete bydlet na Proseku.

Park přátelství

Místo plné zeleně, laviček, vodních jezírek a krásných udržovaných trávníků. Přestavte si oázu, kde zapomenete na čas, stres i starosti všedních dní. Kam budete moci bez obav poslat své děti, nebo si po náročném pracovním dni udělat piknik. Právě takový je Park přátelství, jedinečné místo pro rekreaci, hry, sportovní i kulturní aktivity pro děti i dospělé.

Oblíbený prosecký park vznikl podle návrhu architekta Otakara Kuci v letech 1976 – 1983. Soustava rybníčků s kaskádou a s prstencovou fontánou na nejvyšším místě parku má délku 450 m. V roce 2008 byla dokončena rozsáhlá revitalizace a oprava celého parku, včetně vodního díla.

Bobová dráha Prosek

Bobová dráha na Proseku je skutečný unikát svého druhu v Praze. Nabízí zábavu po celý rok všem věkovým skupinám. Dráha je vybavena vlekem, který vás automaticky dopraví zpět přímo před pizzerii, kde se můžete posilnit po svém vzrušujícím zážitku nebo prostě jen posedět na terase s výhledem na panorama Prahy, okolní les a vinici, atraktivní je i večerní jízda při umělém osvětlení. Kromě jízdy ve speciálně upravené nerezové dráze můžete navštívit i terasu s dětským koutkem, kde je možné zdarma využít dětské hřiště plné houpaček a prolézaček. Odrostlejší děti jistě zaujme horolezecká stěna.

V období od dubna do září je pro návštěvníky k dispozici nejdelší lanová skluzavka v ČR. Představte si dvě věže spojené lanem o délce 180 metrů a převýšením 45 metrů. Pak už stačí jen trocha odvahy a už se na kladce řítíte závratnou rychlostí z kopce dolů ve výšce šesti metrů.

Sport centrum Hotel Duo

Vybavení hotelu DUO je bohaté, najdete zde velký krytý bazén, saunu, posilovnu, ricochet a AMF bowling (12 drah). Dále je k dispozici kadeřnictví, masáže (thajské a klasické), manikúra, pedikúra a široká nabídka kosmetických služeb.

Aquacentrum Letňany

Trochu dále od Proseka, přesto jistě stojící za zmínku, Letňanský aquapark, multifunkční moderní areál nabízející služby plaveckého bazénu, wellness centra a posilovny.

Bazénová hala nabízí krytý 25m bazén se šesti dráhami s tobogánem o délce 86 m, ve které najdete masážní bazén, zábavný bazének s vodními tryskami, dětské brouzdaliště, divokou řeku a další. Relaxační zóna aquaparku nabízí finskou saunu, whirlpool a páru. V prvním patře se nachází fitness centrum, které je vybaveno moderními aerobními a posilovacími přístroji.

TJ Sokol Prosek

„Ve zdravém těle zdravý duch“ – známé rčení platí v dnešní hektické době více než kdy předtím. Uvažujete-li o tom, že přihlásíte své dítě, sebe nebo partnera na některou ze sportovních aktivit, zkuste Sokol na Proseku, který má dlouholetou tradici již od roku 1901.

Dětské dopravní hřiště na Proseku

Ideální místo pro začínající cyklisty je otevřeno každý den. Děti se zde seznámí se silničním provozem a mohou si zajezdit na kole nebo v elektrickém autíčku. Obojí je možné si rovněž zapůjčit. V areálu je také možnost malého občerstvení.

Dětské dopravní hřiště je možné si také pronajmout na firemní akce, narozeninové či rodinné oslavy.

Kultura

Divadlo Gong

Divadlo Gong nabízí návštěvníkům představení divadelních souborů z Prahy a okolí a hudební vystoupení různých žánrů včetně pravidelných jazzových večerů. Významnou součástí programové nabídky jsou divadelní představení pro děti v rámci projektu GONG DĚTEM.

Součástí divadla Gong je i oblíbený Klub Kocour, který již mnoho let nabízí bohaté aktivity pro malé i velké. Příkladem jsou jazykové, herecké, hudební, sportovní a jiné kurzy, jejichž celou nabídku si můžete prohlédnout na stránkách divadla.

Historie Proseka

Pokud si za svůj nový domov vyberete Prosek, budete žít na území, ve kterém lidé žili již v 4.-3. tisíciletí před naším letopočtem. Název Prosek (dříve též Prosík) zřejmě souvisí s tím, že tudy kdysi vedla prosekaná cesta z Prahy na sever. Některé pověsti praví, že když král Václav cestoval v desátém století těmito končinami, musel se zde prosekávat porostem, ale když se dostal za téměř neprostupné lesy a bažiny, uviděl krásnou a úrodnou krajinu.

Historie území, na kterém se dnes nachází Prosek, sahá až do doby kamenné, a to do 4. a 3. tisíciletí př. n. l. Název Prosek se objevuje v 10. století n. l. Od 10. století zde byla osada a později vesnice. Prosek byl 1. ledna 1922 připojen k Praze. V letech 1965–1977 zde bylo vybudováno první sídliště v rámci tzv. Severního Města. Před jeho výstavbou byla na většině území Proseka pole. Dominantou Proseka je kostel sv. Václava. Je to trojlodní románská bazilika pravděpodobně z 2. poloviny 11. století s románskými malbami. Prosek byl tehdy jen malou vesničkou kolem kostela uprostřed polí.

Na přelomu 14. a 15. století vlastnili osadu majitelé Podvinské tvrze, která ležívala na rozhraní Proseka a Libně. Za husitských válek utrpěl Prosek, jako ostatně řada jiných míst v zemi, velké škody, zejména pak románský kostel. V roce 1600 byla na návsi vedle krčmy vykopána studna. Pro tehdejší obyvatele osady byl tento počin jistě velmi významný, neboť na Proseku bývaly problémy s nedostatkem vody. Přišla však třicetiletá válka a s ní další zmar a pustošení. Švédové vypálili i kostel. Osada zpustla a v roce 1638 zde stály pouze čtyři chalupy, jedna vinice a krčma.

Do konce 17. století patřil Prosek Starému Městu pražskému, později byl připojen k libeňskému panství. Do přelomu 19. a 20. století byl velmi řídce osídlen.
Začátkem 20. století následkem průmyslového rozvoje Vysočan a Libně se začíná Prosek zaplňovat novými domky pro vysočanské a libeňské dělníky. Skutečný zlom nastává v 2. polovině šedesátých let 20. století výstavbou sídliště Severní Město. V letech 1965 až 1966 byla mezi Prosekem a centrem Vysočan vystavěna silnice, zvaná estakáda, pro rychlé dopravní spojení a začala se pomalu rýsovat ta tvář Proseka, kterou známe dnes. V současné době je Prosek vyhledávanou lokalitou se vzrostlou zelení v Parku přátelství, dobrým dopravním spojením s vnitřní Prahou, množstvím velkých nákupních center, stále tajemným podzemím a proseckými skálami.

Prosek spadá do území Prahy 9, k hlavnímu městu byl připojen v roce 1922.

    Google Maps x